Sprievodca materiálmi

3D filamenty

Tlačové struny do 3D tlačiarní, či 3D filamenty, sú farebné polyméry rôznych typov a vlastností. Slúžia ako spotrebný materiál pre 3D tlač. Preto je pred samotnou kúpou 3D filamentov dôležité vedieť aký predmet, súčiastku či iný výtlačok chceme vytlačiť, a aké by mal mať vlastnosti a farbu. Nie menej dôležité je pozňať parametre svojej 3D tlačiarne a overiť si ešte pred samotnou kúpou 3D filamentov či je potrebná pri 3D tlači aj vyhrievaná podložka, aký priemer a toleranciu priemeru má 3D filament, ktorý chceme zakúpiť. Platí pravidlo, že čím kvalitnejší filament, tým rýchlejšia a bezproblémová je 3D tlač. Tolerancia priemeru sa bežne pohybuje od +/- 0,02 mm do +/- 0,05 mm. Je potrebné si uvedomiť, že 3D filamenty sú spotrebný materiál, a preto dôležitým parametrom pre kúpu je aj cena. Drvivá väčšina výrobcov materiálu pre 3D tlač vyrába napr. PLA na tom istom type PLA polyméru od toho istého svetového výrobcu, ktorý garantuje rovnaké vlastnosti PLA nosného polyméru. (výnimkou sú 3D filamenty z Číny či Indie, ktoré sa dostávajú na náš trh bez certifikátov kvality resp. MSDS certifikátov,či REACH poprípade RoHS). V dôsledku toho je pre bežného spotrebiteľa temer nemožné zistiť či takéto filamenty spĺňajú všetky kritériá pre 3D tlač a hlavne či sa jedná o tlačové struny, ktoré sú hygienicky nezávadné. A prečo to vlastne spomíname? Všetci vieme, že pri 3D tlači vznikajú výpary a pokiaľ nie je tlačiareň vybavená odsávaním ako je to u priemyselných 3D tlačiarní, potom všetci tieto výpary dýchame. Dýchame ich my aj naši príbuzní vrátane detí. Toto je dôvod prečo je dobré vedieť pôvod , tech. parametre a zloženie filamentov a byť si istý, že kúpou filamentov nekúpime niekoľkokrát pretavený a zdegradovaný 3D filament, v ktorom je zmes rôznych polymérov, pigmentov a ďalších aditív. Preto kupujte filamenty vyrábané v EU či USA, kde je legislatíva prísna a taktiež normy. Kupovať filamenty cez inzertné portály je risk a hazard so zdravím.

Z akých materiálov sú tlačové struny ?

Prinášame Vám prehľad jednotlivých polymérnych materiálov a ich vlastností , z ktorých sú vyrobené tlačové struny. 

 

zoznam polymérnych materiálov :

PLA TLAČOVÉ STRUNY

PLA TLAČOVÉ STRUNY

PLA je materiál pre 3D technológiu tlače FFF (tiež známa ako FDM).Výhodou tohto materiálu je, že ho možno ľahko používať v 3D tlačiarňach, čo umožňuje vysokú kvalitu tlače aj v náročných detailoch a výbornú lamináciu vytláčaného predmetu. PLA tlačová struna je vyrobená z prírodných zložiek a je biodegradovateľne odbúrateľná. Spĺňa požiadavky pre styk s potravinami. Tlačové struny sú vyrábané v širokej škále farieb podľa RAL a Pantone a tiež vo vlastných jedinečných farebných odtieňoch.

Teplota tlače : 195-220 °C

Teplota podložky pre tlač : 50-70°C

ABS

ABS

ABS je tlačový materiál určený pre 3D tlač pomocou technológie FFF (označovanej taktiež ako FDM). ABS materiál je skutočný silový špecialista. Produkty ktoré vznikajú z tohoto materiálu sa vyznačujú vysokou tvrdosťou a odolnosťou proti nárazu. Sú tiež odolné voči vysokým teplotám a poškrabaniu. Tieto vlastnosti značne rozširujú možnosti jeho použitia.

Teplota tlače : 235-265°C

Teplota podložky pre tlač : 90-110°C

PET G TLAČOVÉ STRUNY

PET G TLAČOVÉ STRUNY

PET-G tlačová struna je vhodná pre tlač na všetkých tlačiarňach (FDM) s vyhrievanou podložkou. Tlač z tohoto materiálu je jednoduchá a výsledný produkt je lesklý s príjemným farebným zafarbením. Tieto tlačové struny patria medzi kvalitné materiály a zaručujú bezproblémovú tlač. Tieto tlačové struny sa vyznačujú lepšou pevnosťou materiálu ako ABS. Jedná sa o pevný a húževnatý materiál, ktorý sa vyznačuje dobrou teplotnou stálosťou. Tento materiál vďaka malému zmršteniu pri tlači je vhodný pre tlač veľkých objektov. PETG je na rozdiel od iných materiálov viacej odolný voči kyselinám a rozpúšťadlám, vysokým i nízkym teplotám. Vytlačený predmet je možné tepelne tvarovať. K dispozícií sú v širokej škále farieb.

Teplota tlače : 230-250°C

Teplota podložky pre tlač : 90°C

FIBERWOOD TLAČOVÉ STRUNY

FIBERWOOD TLAČOVÉ STRUNY

FiberWood je žiadaný materiál vo svete plastov, kde vybočuje vďaka svojmu prírodnému vzhľadu. Pripravené výtlačky môžeme obrábať, natierať, lakovať a farbiť, čím si získal veľkú obľubu. Vďaka krásnemu povrchu modelov nadobúda široké možnosti použitia, a to nielen pre umelecké diela a dizajnové prvky. Materiál vykazuje podobné mechanické vlastnosti ako je ABS alebo PLA a vytlačené modely majú vzhľad dreva nie len vizuálne ale aj štruktúrou.

Teplota tlače: 190-210°C

Teplota podložky pre tlač: 50-70°C

HIPS TLAČOVÉ STRUNY

HIPS TLAČOVÉ STRUNY

HIPS tlačové struny patria medzi kvalitné materiály zaručujúce bezproblémovú tlač. HIPS tlačová struna vďaka jej vlastnostiam je použiteľná ako základná struna ale aj ako nosič pre iné materiály. Pri tlači z nej dostanete ľahký vzor s matným povrchom. Môžete ho pieskovať alebo výborne zakryť akrylovou farbou. Používa sa aj pri vytláčaní neštandardných tvarov. Je to termoplast, modifikovaný polystyrén s prídavkom kaučuku. Je rozpustný v limonene alebo acetóne. Je veľmi pevný a húževnatý. Má dobrú teplotnú stálosť. Používa sa pre tlač na dvojhlavých 3D tlačiarňach. Jedna hlava tlačí podporné konštrukcie z HIPS a druhá samotný model z ABS.

Teplota tlače : 235-250°C

Teplota podložky pre tlač : 80-100°C

ABS PLUS TLAČOVÉ STRUNY

ABS PLUS TLAČOVÉ STRUNY

ABS PLUS je univerzálny tlačový materiál pre rôzne modely vďaka svojim špeciálnym vlastnostiam, jedná sa o zvýšenú pevnosť, odolnosť voči vysokým teplotám a poškriabaniu. Tlač s týmto materiálom je rýchlejšia a jednoduchšia v porovnaní s ABS. ABS PLUS nachádza miesto v priemysle pri vytváraní pokročilých prototypov a konečných produktov, ktoré vyžadujú vyššiu trvanlivosť. Možnosť tlače v otvorených tlačiarňach.

Teplota tlače: 250-270°C

Teplota podložky pre tlač : 90-110°C

FIBERFLEX 40D TLAČOVÉ STRUNY

FIBERFLEX 40D TLAČOVÉ STRUNY

FIBERFLEX 40D rýchla a presná tlač. Áno je to možné vďaka fiberflex 40D ktorá je toho dôkazom. S týmto flexibilným materiálom s tvrdosťou 40D na stupnici Shore môžete tlačiť rýchlosťou 45 mm/s bez obáv o kvalitu výtlačku. Vytvorené výtlačky budú mať vlastnosti, ako je vysoká rázová húževnatosť, odolnosť voči nízkym teplotám, odolnosť voči oderu a chemikáliám. FIBERFLEX 40D môžete používať aj pre domáce potreby tlače.

Teplota tlače: 200-220°C

Teplota podložky pre tlač : 50-70°C aby sa uľahčilo odstránenie výtlačku stôl sa môže zahriať na 110°C.

FIBERFLEX 30D TLAČOVÉ STRUNY

FIBERFLEX 30D TLAČOVÉ STRUNY

FIBERFLEX 30D je charakterizovaná zníženou tvrdosťou až do 30D na stupnici Shore a veľmi dobrými elastickými vlastnosťami a vysokou rázovou pevnosťou. FIBERFLEX 30D je ideálny pre tlač tesnení, pásov, pneumatík a všetkých elastických prvkov. Vytvorené výtlačky budú mať vlastnosti, ako je vysoká nárazová pevnosť pri nízkych teplotách, veľmi dobrá tepelná, chemická odolnosť a odolnosť voči oderu.

Teplota tlače: 200-220°C

Teplota podložky pre tlač : 50-70°C aby sa uľahčilo odstránenie výtlačku stôl sa môže zahriať na 110°C.

HD PLA TLAČOVÉ STRUNY

HD PLA TLAČOVÉ STRUNY

HDPLA je špeciálny materiál, ktorý je možné použiť ako náhradu za ABS, ale pri omnoho jednoduchšej tlači. Pokiaľ sa chcete vyhnúť všetkým nepríjemnostiam spojených s tlačou ABS - ako je nutnosť vyhrievania podložky, zmršťovanie materiálu, nepríjemný zápach a vdychovanie nebezpečných výparov použite materiál HD PLA. Materiál HDPLA je odolný proti nárazom a vyšším teplotám podobne ako ABS, ale tlačí sa ako klasické PLA. Po tlači stačí, aby model prešiel žíhaním a získa tak požadované vlastnosti. Suroviny používané pri výrobe HD PLA sú bezpečné pre kontakt s potravinami v súlade s normami Európskej únie. Materiál HD PLA má taktiež certifikát RoHS. 

Teplota tlače : 200-220°C

Teplota podložky pre tlač : 50-70°C (vyhrievanie podložky nie je nutné v prípade, že používate podložky, pásky či lepidla, ktoré zvyšujú adhéziu)

NYLON PA 12 TLAČOVÉ STRUNY

NYLON PA 12 TLAČOVÉ STRUNY

Nylon PA 12 je vysoko technicky plast s vyššou pevnosťou, tuhosťou a odolnosťou voči teplotám. Je taktiež odolný voči chemikáliám. Nylon PA12 vyžaduje správne vyhrievanie podložky pre tlač, ako aj potrebu vyšších teplôt dýzy. Tento materiál musí byť tiež suchý a môže a nemusí vyžadovať sušenie pri 70 ° C niekoľko hodín pred vytlačením, aby sa zabezpečilo, že vlhkosť vo vlákne nespôsobuje bubliny pretože nylon PA 12 ako je všeobecne známe je hygroskopický materiál.

Teplota tlače : 255-270°C

Teplota podložky pre tlač : 100°C

PLA MINERAL TLAČOVÉ STRUNY

PLA MINERAL TLAČOVÉ STRUNY

PLA MINERAL je produkt ktorý umožňuje vytvárať výtlačky v podobe omietky alebo veľmi presné makety a sochy. Vyznačuje sa veľmi dobrou tlačovou presnosťou.

Teplota tlače : 190-210°C

Teplota podložky pre tlač : 50-70°C (vyhrievanie podložky nie je nutné v prípade, že používate podložky, pásky či lepidla, ktoré zvyšujú adhéziu)

PET G CARBON TLAČOVÉ STRUNY

PET G CARBON TLAČOVÉ STRUNY

PET G CARBON je čierna tlačová struna určená pre FDM technológiu tlače s 15 až 30% podielom karbónu. Tlačové struny sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči nárazu aj pri nízkych teplotách, majú vysokú teplotnú odolnosť a vysokú tuhosť. Materiál je vhodný aj pre veľkoformátové tlače. Pri práci s týmto materiálom je nevyhnutné použiť vyhrievanú podložku pri teplotách 60-80 °C (podľa tlačiarne). Nastavenie tlače doporučujeme podobne ako pri klasickom PET-G ( tryska, chladenie, adhézium). Jedná sa o vysoko kvalitné materiály.

Teplota tlače : 230-250°C

Teplota podložky pre tlač : 70-90°C

ASA-X

ASA-X

ASA (Acrylonitrile Styrene Acrylate) - je univerzálny a odolný termoplast s vynikajúcimi vlastnosťami, veľmi vhodný materiál pre exteriérové aplikácie, na tlač funkčných prototypov a produktov v sériovej výrobe alebo náhradné súčiastky. Vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou voči poveternostným podmienkam a nedegraduje pôsobením UV žiarenia.

Finálny objekt je možné ďalej povrchovo upravovať a tak docieliť hladký povrch. Na tmelenie sa dobre osvedčil sprejový tmel alebo modelárske a akrylátové tmely. Na farbenie je vhodné použiť základovú farbu na plastové povrchy a potom akrylové sprejové farby. Na lepenie ASA sa osvedčilo epoxidové alebo kyanoakrylátové (sekundové) lepidlo. ASA je možné lepiť aj acetónom, v ktorom je rozpustné.

Teplota tlače : 235-255 °C

Teplota podložky pre tlač : 80-90°C

 

PP - Polypropylén

PP - Polypropylén

Polypropylén (PP) je jedným z najbežnejšie používaných polymérov v priemysle. Jeho vysoká flexibilita, neuveriteľná trvanlivosť, nízka hmotnosť a odolnosť voči chemikáliám znamenali, že našla nespočetné množstvo aplikácií od medicíny, cez automobilový priemysel až po obalový priemysel. PP filament využil potenciál tohto neuveriteľného materiálu a umožnil jeho použitie v 3D tlači.

Vďaka pôsobivej pevnosti v ťahu je polypropylén ideálny na výrobu prvkov, ktoré si vyžadujú trvanlivosť pri zachovaní flexibility, ako sú uzamykateľné kontajnery, rukoväte atď. Úspešne sa používa v pokrokových inžinierskych projektoch aj doma.
Polypropylén je recyklovateľný, a preto je možné výtlačky a zvyšky z tlačiarni recyklovať, čo dokonale odráža ducha myšlienky „nulového odpadu".

Teplota tlače: 220 - 250 ° C
Teplota podložky: 0-80 ° C

ASA 2X5 (ASA 275)

ASA 2X5 (ASA 275)

Filament ASA 275 je profesionálny materiál určený pre 3D tlačiarne.

Zloženie ASA (akrylonitril-styrén-akrylát) bolo špeciálne upravené, aby bol materiál pružnejší, zlepšil parametre prúdenia, znížil zmrašťovanie a zvýšil priľnavosť medzi vrstvami. Jednou z hlavných výhod úpravy materiálu ASA 275 je zjednodušenie parametrov tlače. Technický materiál ASA 275 možno tlačiť takmer s rovnakou ľahkosťou ako PLA. To umožňuje výrobu veľkých modelov bez rizika deformácie po ochladení, ale tiež pri dosiahnutí relatívne vysokých rýchlostí tlače. ASA 275 je materiál odolný voči UV žiareniu a iným poveternostným podmienkam.
ASA 275 sa dá použiť na tlač prototypov, funkčných výrobných nástrojov, ale aj prvkov, ktoré musia odolávať meniacim sa poveternostným podmienkam, a dokonca aj položiek každodenného použitia.

Teplota tlače: 200-240°C
Teplota podložky: 40-60°C

TPE

TPE

Filaflex 70A „Ultra-Soft" je elastické vlákno TPE (termoplastický elastomér) na báze polyuretánu s vlastnosťami porovnateľnými so silikónom. Má tvrdosť Shore 70A, čo znamená, že sa môže pred pretrhnutím natiahnuť až o 900%. Jeho najväčšou výhodou je, že po natiahnutí sa vráti do pôvodného tvaru bez toho, aby sa zdeformoval alebo zlomil. Filaflex 70A nie je vhodný pre All Metal hotendy.

Teplota tlače: 215-235 °C.
Rýchlosť tlače: 20-40 mm/s
Retraction speed: 35-50 mm/s at a distance of 2.5-6 mm/s.
Travel speed: 160-200 mm/s.
Výška vrstvy: 0.08-0.3 (for 0.4 mm nozzles). Optimal results 0.2 mm.

Filaflex 82A „Original" je elastické vlákno TPE (termoplastický elastomér) na báze polyuretánu s tvrdosťou 82A, čo znamená, že sa môže pred pretrhnutím natiahnuť až o 650%.

Teplota tlače: 215-250 ° C
Rýchlosť tlače: 20 - 60 mm / s
Retrakcia od 4 do 8 mm/s do 40 mm/s. V extrémnom prípade upchávania extrudéra nezabudnite vypnúť retrakciu.
Zvýšte prietok, ak je pretláčanie vlákna prerušované, na 105% - 115%.

Filaflex 95A 'Medium-Flex' je polopružné elastické vlákno na báze polyuretánu TPE (termoplastický elastomér). Má tvrdosť Shore 95A, čo znamená, že sa môže pred zlomením natiahnuť až o 500%. Používanie je veľmi jednoduché a po natiahnutí sa vráti do pôvodného tvaru bez toho, aby sa zdeformoval alebo zlomil, a vykazuje vynikajúce mechanické vlastnosti.

Teplota tlače: 215-250 ° C.
Rýchlosť tlače: 20 - 70 mm / s.
Rýchlosť retrakcie: 20 - 100 mm / s vo vzdialenosti 3,5 - 6 mm / s (optimálne 5,2 mm / s).
Travel speed: 160-200 mm / s.
Výška vrstvy: 0,08-0,3 (pre trysky 0,4 mm). Optimálne výsledky 0,2 mm.

Vlákna rady Filaflex majú vynikajúcu priľnavosť k tlačovému lôžku, takže nepotrebujú vyhrievanú podložku, modrú pásku, pásku Kapton, lak alebo akékoľvek iné lepidlo v spreji. A čo viac, sú bez zápachu a odolné voči rozpúšťadlám, acetónu. Pre tlač s Filaflexom sú potrebné správne nastavenia, preto musí byť 3D tlačiareň korektne nakonfigurovaná.

Vhodné pre modelovanie:

- Ortopedické vložky.
- Protézy a modely orgánov: protetické ruky, orgány na simuláciu chirurgických zákrokov atď.
- Pružné predmety a diely pre výrobu a automobilový priemysel: zarážky, kĺby, pneumatiky, chápadlá atď.
- Textilné časti a doplnky: textilné odevy, textílie, potlače odevov, tašiek
- Obuv: podrážky, topánky, sandále

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať